Home / News / Persian Rap & HipHop / Nassir Mashkouri
A+ R A-
Nassir Mashkouri

Nassir Mashkouri

Website URL: http://beshkan.co.uk E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Thoughtful Words about hip hop

Thursday, 24 January 2013 14:57 Published in Persian Rap & HipHop

اینها تعدادی از گفته های متفکرانه ای در مورد هیپ هاپ بود که مدتی بود جمع آوری کرده بودم و بنظرم جالب می آمد. برای همین خواستم با شما هم به اشتراک بگذارم.


هیپ هاپ از نظر آفریکابامباتا یکی از پایگذاران موسیقی هیپ هاپ: فرهنگ،صلح، عشق، اتحاد و خوش بودن.


کاران رشاد: ... میل آدمی به باقی گذاشتن نشانی از خود به گونه ای شخصی و بر اساس نیاز واقعی به بیان صورت می گیرد. اما در سوی دیگر، که صاحب اثر به عنوان یک نفر از افراد جامعه حضور دارد و با توجه به ممنوعیت قانونی عملش آن را سرانجام بخشیده است، چه می گذرد. او به تنهایی تصمیم می گیرد تا چیزی که می خواهد در مکان عمومی مورد نظرش نقاشی کند و بعد از تمام شدن کار به خانه بازمی گردد و تمامی فکرش این است که آیا کسی اصلا به نقاشی ام نگاه می کند؟ کسی به آن فکر می کند؟ بی شک این نوع برخورد را جز به عنوان یک انتظار و تلاش در برقراری ارتباط مستقیم با جامعه نمی توان دانست.

(از مقاله ای تحت عنوان "گرافیتی چیست؟" نوشته کاران رشاد در تاریخ 2004 میلادی منتشر شده در کلاه استودیو)


تووپاک می گوید: زمانی که هیپ هاپ شروع شد قرار بود یک پدیدۀ جدید باشد که هیچ مرزی ندارد و با موسیقی روزمره متفاوت است. تا زمانی که این موسیقی واقعی است و از قلب و روح می آید می تواند هیپ هاپ باشد. تا زمانی که روح دارد، هیپ هاپ زنده خواهد ماند.

Salome - Existential Guilt

Tuesday, 20 November 2012 19:53 Published in Persian Rap & HipHop

در این مدت آثار و آلبوم های خوب و فوق العاده ای در جنبش هیپ هاپ ایران منتشر شده. نیازی به خبررسانی و نقد ندارند. اما سالومه به عنوان یک زن رپخوان ایرانی که اینروزها فعال هست و معمولاً به خاطر فرهنگ اجتماعی مردسالارانه ما مردان ایرانی کمتر بهش توجه و پشتیبانی می شه، امروز یک نمآهنگ جدید از آلبومی که در راه داره منتشر کرده که نشان می ده تا چه حد در تکنیک رپ خوانی و فلو پیشرفت کرده و چگونه به زیبائی ذهنیت متفکر و آوانتگاردش رو بیان می کنه. این رپآهنگ که گناه وجود نام داره واقعاً ارزش دیدن و شنیدن و به اشتراک گذاشتن داره.... رسانه شمائید.

 

توضیحات سالومه در مورد ویدئوی جدیدش:

 

با سلام
ویدئوی دیگری برای یکی از آهنگ های آلبومم  به نام «گناه وجود» ساختم. شاید از نظر شنیداری از بهترین آهنگ های آلبوم نباشد ولی از نظر احساسی یکی از مهمترین آنها برای من است و دلیل انتخاب آن به عنوان تک آهنگ دومم ممکن است همین باشد.  با پشت سر گذاشتن خانواده ای که در آن چشم به جهان گشودم و جامعه ای که در آن اولین نمونه همزیستی را تجربه کردم، توانستم به مرحله جدیدی از خودشناسی برسم که در میان نیازهای ثانویه انسانی، برای من همیشه در اولیت بوده است . در این آهنگ مناقشه میان دو شخصیت درونی اصلی من را که با الهام از شخصیت های تاریخی مریم و سالومه نام نهادم، می شنوید. مریم، مسافر است و اهل رفتن برای یافتن یوتوپیای خود، سالومه جنگجوست و اهل ماندن برای ساختن آرمان شهر خود. تفاوت میان این دو نه در مورد ارزش های پایه ای انسانی، بلکه نوع عکس العمل نسبت به نوع تظاهر آنها در جامعه انسانی است. تک آهنگ گناه وجود.
متن و اجرا از سالومه
بیت ساخته آرمادا
میکس از آرمان دنیز
ویدئو از سالومه‌‌هیپ هاپ مشهد، یک پارادُکس و استقامت یک نسل دگرخواه؛ در گفتگوئی با نوید مرداب!

جنبش هیپ هاپ ایران همانند جامعه ایران جریانی رنگارنگ، متنوع و برآمده از شرایط اجتماعی نقاط مختلف ایران است. جنبش هیپ هاپ ایران برخلاف آنچه تصور می شود و به اشتباه تبلیغ می شود محدود به شهر بزرگ تهران نمی شود بلکه در شهرستان هائی مانند مشهد، اصفهان، بندر انزلی و ... و همچنین در میان دیگر اقوام ایرانی مانند کُردها و آذربایجانی ها و غیره نیز وجود دارد و در حال رشد است.

در همین رابطه با یکی از رپ خوانان مطرح و قدیمی شهر مشهد بنام "نوید مرداب" گفت و گوئی انجام دادم و از هیپ هاپ مشهد و مشکلاتش و کمی هم از موسیقی نوید مرداب و زندگی هنریش پرسیدم که در زیر می خوانید.

نصیر مشکوری: "نوید مرداب" عزیز ممنون از اینکه دعوت من رو برای یک گفت و گو پذیرفتی. تو یکی از رپ خون های مشهد هستی. همین که از مشهد هستی خودش کلی سوال داره و آدم رو کنجکاو می کنه. وقتی به لیست رپآهنگ هات نگاه می کنم می بینم که به غیر از چند آلبوم، بیش از 10 قطعه تک آهنگ داری. البته من با ویدئوی آهنگ "حرف" با موسیقیت آشنا شدم. ویدئوئی که کیفیت بالائی داشت و رپآهنگی که خیلی گویا و معترض بود. برای اینکه خیلی کلیشه ای شروع نکنم، می خوام سوال اوّل رو با حال و هوا و محیطی که درش زندگی می کنی و کار می کنی طرح کنم؛ شرایط هیپ هاپ فارسی در مشهد چطوره؟

نوید مرداب: سلام نصیر عزیز. ممنونم از اینکه این فرصت رو در اختیار من گذاشتی. اول از همه مشهد؛ وقتی این کلمه رو به زبان می یآری خود به خود یک سنگینی رو حس می کنی، در اینجا یک پارادوکس هستش که توی شهر من در جریانه.

هیپ هاپ مشهد با همه جای ایران تفاوت داره و دلیل های عمده این مساله هم میتونه اینها باشه:

اول از همه اینکه شما سه تا اِلِمان اصلی سیاحت و زیارت و سیاست رو در یک شهر دارید.

دوم اینکه سالانه میزبان بیش از 30 میلیون مسافر از همه جای دنیا هستی که باعث بروز ناهنجاری ها و تداخلات فرهنگی می شه.

سوم بحث نگاه مردم در چهار جهت این شهر نسبت به موسیقی باعث تغییر معادلات اصول هیپ هاپ در شهر مشهد می شود.

هیپ هاپ این شهر مثل بقیه چیزهایش هم قویه و هم مظلوم. هیپ هاپ مشهد با برک دنسر ها و اِم سی زن ها شروع شد که همین اَلان هم رتبه های اوّل ایران رو دارن و بعد با رپ به تکامل رسید و در آخربا گرافیتی کامل شد. بزرگترین محدودیتی که اینجا وجود داره این بوده و هست که شما جایی هستید که از کل ایران جداست! و همه حساب دیگه ای رو کار شما باز می کنند. همه دوست دارند اون چیزی که فکر می کنند رو ببینند و نه اون چیزی که واقعاً هستید.

بزرگ ترین مشکل تمام بچه های این شهر یک قطبی شدن و انحصاری شدن همه چی به تهران هستش به طوریکه اِم سی زن های این شهر مجبورن در تیم شهر های دیگه شرکت کنند و مقام بیاورند چون به علت یک سری ملاحظات مسئولین تیم مشهد ترجیح می دن اسم مشهد تو مسابقات نباشه. تو رپ هم همینطوره! تمام سایت ها به شما به چشم کیسه پول نگاه می کنند تا یک هنرمند. برای مثال وقتی یک هنرمند تو تهران یک آهنگ می خواد بخونه براش coming soon می زنند و وقتی آهنگش میاد چهار خط توضیح میدن و پخش آنلاین و پست ویژه و...، وقتی هم آهنگ به صفحه دو میره میارنش صفحه اول. حالا وقتی از شهرستان یک هنرمند می خواد کار بده این جملات رو می بینه: "متاسفانه آهنگ شما برای پخش در سایت مورد تایید قرار نگرفت"... برای پخش مبلغ اینقدر برای "کامینگ سون" اِنقدر برای چیزه دیگه و حتی جدیداً برای اضافه شدن یک جملۀ "پیشنهاد می کنم دانلود کنید" به آخر پستها هم یک مبلغی می گیرند که سر جمع می شه هزینه بستن 3 تا کار جدید. من رُک حرفم رو می زنم با اینکه می دونم خیلی از آقایون مدیران سایت ها از همین الان منو تحریم میکنن... اما حقیقت اینه؛ این مردم نیستن که کسی رو انتخاب می کنند این سایت ها هستن که برای مردم انتخاب می کنند چی گوش بدن و چی گوش ندن. این باند بازیه جامعه ایرانی هستش که اسمشو سیاست میزارن و ما می بینیم تو زیرزمین هم هست و این یعنی نا برابری در جایی که حرف از برابری میزنن!

مشکل استودیو و مشکلات خانوادگی و نگاه مردم به تو و لباس پوشیدن و نوع رفتار و طرز فکر تو همه و همه بخشی از زندگی تو این شهر است.

نصیر مشکوری: متاسفم از اینکه شما باید در یک چنین شرایطی کار کنید، این مشکل رو بقیه هموطنان در نقاط دیگه ایران هم دارند و انتقادی که تو به بچه های تهران داری ظاهراً یک واقعیت هست که بنوعی برآمده از تبعیض قومی و برتری طلبی منطقه ای هست. بخشی برگرفته از ناآگاهی این دوستان هست و بخشی هم بخاطر فساد اجتماعی و اخلاقی هست که در جامعه ما وجود داره و جریان موسیقی غیرمجاز و هیپ هاپ زیرزمینی هم از اون جدا نیست.

بنظر تو چه باید کرد و چطور می شه بر این نابرابری و تبعیض قلبه کرد؟

نوید مرداب: من به بچه های تهران هیچ انتقادی ندارم. با خیلی هاشون دوستم و نون و نمک همدیگر رو خوردیم. چون در اصل تمام سایتهای بزرگ پخش آهنگ ایران ادمینهای شهرستانی هستند ولی عشق تهران دارند. نصیر عزیز داستان یکم بزرگتر از این حرفهاست. یک زمانی فقط سایتها بودند، اما الان شبکه های ماهواره ای هم دنباله رو مسیر همین سایتها شدن و دقیقا دارن فیلترینگ میکنن. دسته ای از کارها رو توجیح میکنن این قضیه رو. به این چند جمله با دقت نگاه کنید:

1. کیفیت کار مورد تایید نیست

2. act شما ایراد دارد.

3. از شعر شما برداشت سیاسی میشود و ما شبکه ای مردمی هستیم از پخش معذوریم.

4. لوکیشنهای شما دارای علائم و علامتهای خلاف شئونات هستش

5. چنانچه مایل به پخش هستید لطفاَ از اسپانسرهای ما در موزیک ویدئو های خود استفاده کنید


فکر میکنم اوج فاجعه کمی روشن شد. یک هنر برای شکوفا شدن نیاز به تبلیغات و پخش و نقد داره ما دوست نداریم این اینترنت ملی بشه اما اگه بشه شاید این ادمینهای سایتها به خودشون بیان. تنها راهی که من پیدا کردم ارتباط مستقیم از طریق فیس بوک و یاهو و حتی ساخت موزیک ویدئو بود با اینکه خرجش بیشتره اما باج به کسی نمیدیم. بقیه ی دوستان هم تحریم نمیکنند و با هم اتحادی ندارند تا باعث بشه جلو این اتفاقها گرفته شود. الان سایتها هستن که برای همه تعیین میکنند کی چی باید گوش بده!

نصیر مشکوری: متوجه هستم. اما یک انتقاد دارم و دلم می خواد نظرت رو بهم بدی:

چرا یک هنرمند زیرزمینی و مردمی باید نیاز به یک شبکه تلویزیونی موسیقی تجاری داشته باشه. اصلاً چرا باید به طرف این تریبون ها برین که اینطور هم باهاتون برخورد کنن. اگر زیرزمینی هستین پس زیرزمینی هم فکر کنید، زیرزمینی هم خلق کنید و زیرزمینی هم منتشر کنید. مخاطبان شما درون زیرزمین هستند و اینترنت بهترین کانال ارتباطی هست.

درواقع جواب شما در همون پنج جمله ای هست که این شبکه ها در رَد موسیقی شما بهتون می دن. شما موسیقی تون جلوتر از نگاه این شبکه ها و رسانه های وابسته و تجاری هست و مسلماً نباید قابل قبول باشه. این خیلی طبیعیه و جای تعجب و اعتراض نداره. اگر این شبکه ها آثار شما رو قبول

کنند دیگه موسیقی شما اون ارزش هنری و اجتماعی که جنبش هیپ هاپ ایران حاملشهست رو نداره. این عملکرد برای من خیلی عجیبه. این رو می فهمم که هیچ راهی برای ابراز موسیقی شما در جامعه ایران نگذاشتند و به اجبار می رید به طرف این شبکه ها اما وقتی هم دست رَد بروی موسیقی شما می گذارند اونوقت دو راه بیشتر ندارید. یا سازش و خودسانسوری و محافظه کاری و مردم پسند شدن رو باید انتخاب کنید یا زیرزمینی بودن و خلاقیت و پیشگامی و مخاطب خاص و محدود رو باید برگزید. متاسفانه شما هنرمندان هم در جامعه داخل ایران تشویق به خودسانسوری و مردپسند شدن می شید هم در شبکه های تجاری ایرنیان خارج کشور. پس همونطور که گفتم دو راه بیشتر پیش رو ندارید. زیرزمینی بودن با روزمینی بودن!!

نوید مرداب: خب من انتظاراین سوال را داشتم و کاملا قبول دارم هنر زیرزمین یک نگاه نو وهنجار شکنانه ی خود جوش وتکرو هستش اما زمانی که به تعریف زیرزمین نگاه میکنیم می بینیم که هیچ چیزش تو ایران صادق نیست جز موضوع ما برای شبکه ها کار نمیکنیم و برای همین هم هستش که به ندرت یک کار پخش میشه سر موزیک ویدئو حرف گفتن 4 بیت رو عوض کن و جواب منم منفی بود و کاری که یاس کرد رو نکردم و بعداَ از طریق دوستام فهمیدم که خودشون پخش کردن بحث ما اینه یا شعار بیایید هیپ هاپ ایران را بسازیم ندید یا اگه میدید مردانه پاش باشید الان بعضیا زیر زمینن و بعضیا رو زمین و بعضیا هم آسمونی یا پشت بومین ما دوره های موسیقی هیپ هاپ ایران رو بقدری سریع طی کردیم که به قوله خودمون بعضی چیزاش از مد افتاد. اینترنت کانال خیلی خوبیه قبول دارم اما این را هم در نظر بگیر که مخاطبان اینترنت کم و با سلیقه شدیدا مختلفی هستن وقتی من به عنوان یک رپر میخوام یک حرفی را بزنم بهترین منبع برای من حرف زدن با آدمهای مختلف و به نوعی وارد شدن به دنیای همون کسانیه که میخوام راجبشون بگم و اینترنت بخشی از اون نیازهاس. حمایت به حرف نیست ما تو برانکس نیستیم تلویزیون کابلی نداریم رادیو نداریم گنگ نداریم اسلحه نداریم در واقع هیچی نداریم پس نباید بیایم ساختار زیر زمینهای آمریکا رو با ایران مقایسه کنیم و انتظار تولید و توزیع 100% زیر زمینی رو داشته باشیم ماها مجبورم بین زیر زمین و رو زمین له بشم چون فضای زیر زمین مسموم شده و از طرفی تنها دلخوشیه ما همون مخاطبهایی هستن که مثل خودمون فکر میکنند وما رو تشویق به شکستن مرزها میکنن .

نصیر مشکوری: همه وقتی از هیپ هاپ مشهد حرف می زنند حسین ابلیس رو پیشگام هیپ هاپ در مشهد می دونند، در صورتی که خود حسین می گه که اصلاً مشهدی نیست و در جاهائی خوندم که اصلاً مشهد نبوده!! البته من از صحت این خبر اطلاع درستی ندارم. تو که بچه مشهدی و در این جریان فعال هستی، اگر امکانش هست بطور خلاصه از تاریخچۀ هیپ هاپ در مشهد برامون بگو تا اطلاعاتمون کامل بشه.

نوید مرداب: خب من دوست داشتم این سوال رو از خود حسین بپرسی. یک مساله ای که هست اینه که تو ایران خواننده ها هنر رو وِل کردن چسبیدن به حاشیه هاش و فکر می کنند با کوبیدن بقیه می تونن جایگاهی پیدا کنند. این حقایق تلخ این جامعه ی هنری هستش. اگر بخوای همه چیز رو کامل بازگو می کنم. اما هیپ هاپ تو مشهد همونطور که گفتم با اِم سی شروع شد و اگر بریک دنس رو مبدا بگیریم؛ از 30 سال پیش توسط شخصی به نام "آیدین خاتمی" و اگر اِم سی رو مبدا بگیریم توسط "حسین سادات" از سال 78 وارد مشهد شد.

اولین گروه رپ مشهد 051 بود و بعد از آن 0511 که تا الان فعالیت داره.

حسین متولد تهران هستش و تو مصاحبه خودش هم میگه، اما من یادمه تو مقطع راهنمایی باهم تو یک مدرسه بودیم و این نشون میده تو مشهد بوده و بزرگ شده و زحمت زیادیم کشیده واسه رپ این شهر. اما اولین رپر مشهدی شهر مشهد متاسفانه یا خوشبختانه من هستم و حتی حامد مبرز (خواننده ماینس وان) که از دوستان خودم هم هستش از اولین رپرهای این شهر بود. ما تقریباً با فاصله کمی از هم شروع کردیم و بعد گروه "منقطه هفتم" بود. شکر خدا اینجا (مشهد) با هم رقابتی نداریم چون پولی بدست نمیاریم از این کار و این کار فقط راهی برای خالی کردن خودمونه. شاید اگه این مصاحبه 4 سال پیش بود طرز فکر من هم با الانم خیلی فرق می کرد اما الان فقط به این مساله فکر می کنم که هر کسی می تونه داستانی داشته باشه و تو این داستان می تونه چیزایی برای من داشته باشه.

نصیر مشکوری: خُب، داستان تو چی هست؟

نوید مرداب: داستان منم مثل همه شروع میشه. اما تمام شدنش فرق داره باید به این توجه کنیم که رپ یعنی چی؟

بعد به این جمله فکر کنیم که چرا رپ بخونی؟

اصلا لازمه؟

هدفت چیه؟

من خودم وقتی میخوام بنویسم اول این جمله ها رو جواباشو میدم. بعد شعرم رو مینویسم. از کلیشه بدم میاد. از تقلید و مد بدم میاد. واسه همینم از سال 88 تا 90 هیچ آهنگی ندادم. اما سال 90 دیدم که جواب سوالام کامل شده و باز شروع کردم. از دروغ و شخصیت سازی متنفرم. 90% رپر های ما واقعی نیستن. حقیقی نیستن. واسه همینم این دو سال مردم به نوعی رپ رو کنار زدن. تک و توک آهنگ پیدا شده که واقعیت داشته باشه. بزرگترین اشکال اینه که ما مردم رو خر فرض کنیم! و اینکه کسی دوست نداره به تاریک ترین فضای ذهنی شما وارد بشه. همه دوست دارن همزاد پنداری کنن. نمیخوام زیاد سنگینش بکنم در یک کلام داستان من اینه: اون چیزی که هستی رو بگو نه اون چیزی که میخوای باشی- زمانی حرف بزن که بدونی تاثیری حداقل رو خودت میزاره - واقعبین باش و بی طرفانه قضاوت کن...

نصیر مشکوری: حالا که داستان ذهنیت رو گفتی کمی از زندگینامه هنری خودت بگو؛ اصلاً چطور با هیپ هاپ آشنا شدی؟

نوید مرداب: خب من یازده سالم بود که اولین بار رپ گوش دادم. آهنگ all eyes on me از توپاک و سال 81 رسماٌ اولین بار شروع کردم به صورت خیلی آماتور کار کردم و بعد با "امبر وایپر" آشنا شدم و آلبوم "سرآغاز" رو که در سال 1384 تو خونه جمع کرده بودم رو پخش کردم و 4 تا تک تراک هم کار کردم و آلبوم وحشت پنهان (1387) که با آهنگسازی "کیان جعفری" بود و به دلیل مشکلاتی به صورت تک آهنگ پخش شد. در ماه های مهر و آذر 1387 دوباره با تک آهنگ هایی به نامهای "سرتو بالا بگیر" و"رپ جعلی" فعالیت خودم را از سر گرفتم. در خرداد سال 1388 تک آهنگ "ماشین حساب" را آماده کردم که بعدها این آهنگ خیلی مساله دار شد. شهریور 1388 با تک آهنگ "الفبای رپ" و ویدئو این آهنگ شروع شد. در سال 1389 تونستم با کمک همه ی سر شاخه های هیپ هاپ مشهد یک اتحاد کامل برقرار کنیم. در شهریور 1390 تک آهنگ "حرف" رو به همراه ویدئو این آهنگ با کمک بچه های هیپ هاپ مشهد منتشر کنم و آهنگ کدئین هم آخرین آهنگ سال 90 بود. سال 91 هم که با تک آهنگ گرافیتی شروع شد و به زودی هم موزیک ویدئو آهنگ کدئین رو پخش می کنم.

نصیر مشکوری: می بینم که کلی کار کردی و فعال بود! مشکلات و مسائل ناگفته هم که زیاده... با تمام این تفاسیر در مشهد که قالباً بخاطر موقعیتش کمی سنتی تر از شهرهای بزرگ ایران هست آیندۀ هیپ هاپ مشهد رو چطور می بینی و چه راه حلّی برای مشکلات اصلی پیشنهاد می کنی؟

نوید مرداب: همین سنتی بودن باعث پیشرفت هیولا گونه هیپ هاپ تو این شهر میشه. آینده این شهر خیلی درخشان هستش. شما می بینید که مشهد شهر هنرمندان بی ادعا اما بزرگ هستش. استاد شجریان و محسن نامجو دو مثال شاخص هستند.

من و هم نسلهایم و حتی نسل بعد من کسایی هستن که قوانین زندگی تو شهر مذهبی رو یاد گرفتن و معادلاتشو تغییر دادن و سعی کردن به دور از حاشیه کار کنند. نصیر عزیز یک دست صدا نداره. اگر میدونستم میشه کاری کرد که این مشکلات رو حل کرد شک نکن این کارو انجام می دادم. اما بهترین راه حل این مشکلات حل کردن از طریق دوستی و همکاری هستش. چون اختلاف تو سطوح زیرزمین باعث نابودیه هیپ هاپ نمیشه بلکه اشخاص رو نابود میکنه و اینکه اگر این روند ادامه پیدا کنه دیگه رپری تو ایران نمی مونه و همه مهاجرت میکنند. چون این نامردیه که صداهای داخل ایران را بخاطر نهایت 100 هزار تومان خفه کنیم و هر کی رفت اونور آب همه حمایتش کنیم. اگر میخواین فردا نگن خواننده های "رپ لس آنجلسی" از الان نسل جدید رو حمایت کنید.


نصیر مشکوری: جالب گفتی؛ رپ لس آنجلسی!! اما درست گفتی حمایت و اتحاد تنها راه موفقیت هست.

شنیدم که در فکر تهیه یک آلبوم هستی. چطور پیش می ره؟

نوید مرداب: راستشو بخواین ایده آلبوم از تابستان 90 تو ذهنم بود. این روزها هم مشغول ساخت آهنگ ها ونوشتن شعرها هستم و در کل فکر می کنم آلبومی با موضوعات جدید باشه. واگر خدا بخواد و اتفاقی پیش نیاد تا چند وقت دیگه ضبط کارها رو شروع میکنم.

نصیر مشکوری: ضبط کارها در کجا و یا شاید بهتره اینطور بپرسم؛ تحت چه شرایطی انجام خواهد شد؟

نوید مرداب: ضبط کارها همش با لیبل 0511 در 3 استودیو شهر مشهد انجام می شه. سعی میکنم تو این آلبوم از آهنگسازان مختلف استفاده کنم و اگر خدا بخواد از دوستان خوبم تو تهران و شهرهای دیگه هم استفاده میکنم. شرایط کاری این آلبوم خیلی سخت و حرفه ای هست. چون باید نهایت تو 6 ماه این آلبوم رو جمع کنم و سعی میکنم شعر ها رو با وسواس انتخاب کنم. با تمام مشکلاتی که هست من سعی خودم رو میکنم دیگه باقیش با خداست.

نصیر مشکوری: امیدوارم موفق باشی در کار تهیه آلبومت.

یک سوال مهم؛ طرفداران موسیقی هیپ هاپ یا کلاً جوان هائی که با فرهنگ هیپ هاپ سر و کار دارند و هیپ هاپی هستند در مشهد چقدر هست؟

نوید مرداب: در هیچ جای ایران آمار دقیقی نیست. اما فقط میتونم بگم که علاقه مندان به این سبک کم نیستند. حتی دور حرم امام رضا که بافت 100% مذهبیه این شهر هستش شما جوانانی با لباس -بگی- رو می بینید. این خیلی خوبه که جا افتاده .دیگه کسی به شما مثل یک آدم فضایی نگاه نمیکنه و اینکه تمام استودیو های این شهر همیشه مملو از جوانانیه که در حال ضبط کار هستند.

نصیر مشکوری: یک سوال فلسفی!!

برای تو هیپ هاپ چی هست؟

نوید مرداب: سوال فلسفی جواب فلسفی میخواد. هیپ هاپ برای من چیزی جزسبک زندگیه شخصیت طغیانگر خودم نیست.

نصیر مشکوری: ممنونم نوید عزیز... گفت و گو مون طولانی شده و فکر می کنم وقت خداحافظی ما رسیده باشه. امیدوارم که این گفت و گو روشنگر شرایط هیپ هاپ در مشهد و ایران باشه و خوانندگان این گفت و گو رو با ذهنیت و موسیقی تو بیشتر آشنا کرده باشه. موفق باشی تا بعد...

نوید مرداب: نصیر عزیز ازت ممنونم که من رو واسه این مصاحبه انتخاب کردی و ممنون که همه چیز رو انعکاس می دی و امیدوارم بعد از این هم با قلمت جنبش هیپ هاپ ایران رو دنبال کنی و این جریان رو همچنان تحلیل کنی. دمتم گرم آقا...

صفحه رسمی سایت بشکن
صفحه رسمی نصیر مشکوری
صفحه رسمی نوید مرداب

یک نسل سوخته، یک درد مشترک و یک زندگی هیپ هاپی در آلبوم "مرد تنها" از سورنا!

چند ماهیست که آلبوم "مرد تنها" اثری از "علی سورنا" در ایران بطور زیرزمینی و در شبکه های اینترنتی منتشر شده. گرفتاری های زندگی فرصتی برای معرفی و نقدی درخور این اثر را در زمان انتشار برایم نگذاشت ولی تصمیم گرفتم در نقدی کوتاه و خلاصه این هنرمند جوان و موسیقی اش را از پشت لایه های متعدد جنبش موسیقی هیپ هاپ ایران بیرون بکشم و توجه شما را به آن بیشتر جلب کنم. بویژه در روزهائی که موسیقی رپ در فرم های متنوع، چه از نوع سیاسیگو و چه از نوع بی تفاوتش توجه همگان و رسانه ها را بخود جلب کرده است و موسیقی هیپ هاپ ایران را تحت الشعاع خود قرار داده و به حاشیه ها کشیده است.

بخشی از متن رپآهنگ "خاک سرخ"

نپرس چرا قول دادم مشتی

چرا علی بعد قرصا نخندید

چرا با یه کام کل دنیا می چرخید

یه بار به کام ما دنیا نچرخید

نپرس چی شد کی مرد کی کشت کی باخت کی برد کی تخمی شد

اون که لاشخور بود همیشه سیر می خوابید جنازه ی بقیه رو می برد می خورد

نپرس منو مدام گله هاتو می دونیم

حرفای مونده تو دل پاک و می خونیم

Ali Sorena

چرا عوض شد جای کروات و گیوتین

چرا عوض شد جای ژنرال و پیزوری

کی خشت رو خشت میزاره کی خاج میشه

کی میگیره تو خیابونا کی باج میده

اون که تا دیروز نمی تونست راه بره الان

مثه اقاها جلو تو ویراژ می ده

نپرس چرا قانونا دیکته شدن

چرا خون یه سری بی گناه ریخته شدن؟

خبر مرگ جوونای کشور و

روزنامه نوشت با تیتر بلند

چرا جای زخم ما خشک نمی شد

گردن ما مثه اونا درشت نمی شد

یه طرف دیگه یه نفر از گشنگی مرد

یه طرف دیگه یه نفرم کشته می شد

یه طرف دیگه خورجین غم بود کلنگ

یه جا دیگه مرفین و رگ بود و سرنگ

نپرس تا غمامو خوابش کنم

بذار غم مرگ سید وچالش کنم

بذار خلوت کنم با خود خر نفهمم

تا کثافت کاریامو پاکش کنم

من سوژه ی خوبی شدم واسه فیلم دیدنات

صدا منو می شنوی بعد جیرجیرکا

بسه دیگه نمک رو زخمم نپاش

سیخ شدی تو چشم منه هیچی ندار

اون که می گفتن تا ناموس بوش می پیچه

نوک چاقوش چل دفه گوشتی میشه

الان کجایی ببینی موش میگیره

توی توالت هاست اخرم توش میمیره

الان مرد جنگ تو خونه رو بالش

زور خونه نهایتن توالته

از قهوه خونه ها بوی شیشه می یاد

از مسجدا بو هنرپیشه می یاد

منم خلاف شدم یه جوری تقاص دادم

یه خلافی که نمی تونم غلاف باشم

هنوز واسه همه مستیام شراب دارم

چند وقتی هست خواب شبو طلاق دادم

هر وقت که از این دم میگیرم

احساس می کنم بوی گند میگیرم

یه گوشه می شینم فازه غم میگیرم

نیگا به ثانیه ها که ساعت چند می میرم

نیگا به ثانیه ها که ساعت چند می میرم

بسیج تا شهرداری شهرداری تا بهمن

حتی کوچه ها بخوای الواتیشو رفتم

علی بعد کلی داد و شر بازی شد هفت خط

اما یه سری هستم خیلی سر راستن

هرچی ما می کاشتیم اونا برداشتم

یارو امروز منو تورو به گوه کشید

کلی کلاه برداری کرد فرداش رفت

پلیس یالا برو اونا رو بگیر پلیس برو دزده پولا رو بگیر

پلیس منو بی خیال شو مشتی باعث ریخته شدن خونا رو بگیر


آلبوم "مرد تنها" مجموعه ای اجتماعی و حقیقتاً معترض است بی آنکه از چهاردیواری زندگی شخصی سورنا خارج شود و شکلی فرمالیستی و ساختگی بخود بگیرد. این اعتراض در آلبوم "مرد تنها" در فرم یک "درد تاریخی" و در فضای موسیقائی غم انگیز اما پُرانرژی و عصیانی خودنمائی می کند. این درد، مثل درد پنهان در موسیقی "بلوز" برده های آفریقائی/ آمریکائی می ماند. این درد، دردی شاعرانه و سانتی مانتال نیست. دردی که سورنا در رپآهنگ های خود با بیانی تندخو، لحنی واقعی و حسی ملموس روایت می کند عمیق تر از شعارهای مردم پسند سیاسی و یا روضه خوانی های سوزناک عامه پسند است. این درد، درد زندگیست و این زندگی همان هیپ هاپ است و هیپ هاپ بیانگر زندگی بحاشیه کشیده شدۀ نسل جوان دگرخواه امروز است. این درد هستۀ اصلی آلبوم "مرد تنها" می باشد.

بخشی از رپآهنگ "بشناس"

...ورس2:
واس اون که تو زندگی پیره

واسه اون شبای تار و تیره

واسه اون که تو زندان گیره

جیبش خالی مسیرو می ره بی حس

واسه اون زن بیوه

وقتی چشما می شن بهش خیره

واسه اون که می گفتن شیره

اما حالا شده نعشه ی شیره

واسه کارگر بدون جیره

بستن پینه رو دست ضعیفش

واسه مادر و قلب مریضش

واسه زندگی غرق هزینه

از دست رفتن یه عزیزش این

قصه ی درد عجیبه

دردی که به همه ی سلولای بدن امثال شماها غریبه

واسه کسی که می خواد شرو کمش کنه

کسی که می خواد هیپ هاپ و حمش کنه

کسی که با راس گفتن ماها مشکل داره

واس خاطر اینکه چپش پره

واسه اداره ها و همه پستای کشکی

واسه بانکا و دزدای شرعی

واسه کار بلدای کار شل کن

واسه کار بلدای کار شل کن

واسه گنده منصبای گردن کلفت

همون ادمای مفت خور

واسه تویی که می دونی یه هو پر شدن چیه

لای جمعیت گم شدن چیه

تویی که می دونی یه هو خل شدن چیه

درگیر الکل شدن چیه

درگیر الکل شدن چیه

Ali Sorena

هر کلمه ی منو بشکاف

من هستم تا این داستانا هستن

منو حس کن

منو بشناس

من غمگینم

از دردا و غصه ها سنگینم

بشین به حرفام فکر کن

هر کلمه ی من و حس کن

منوبشناس بدون استخاره

کروس

حرفای تلخ من قصه سازه

سرشار از غم اعتراضه

منو حفظم کن مثه شعر حافظ

منو بشناس بینمون اختلاف

دنیای من پر از اقتداره

دنیای من همون اتفاق که توش پره کینه انتقامه(2بار

منو بشناسرپ آهنگ های سورنا از قلب انسان او زبانه می زنند و در نگاه منتقد او به جامعه اش ذوب می شوند و از زبانش بیرون می ریزند. رپآهنگ هائی که با ابراز روحیه زخمی و روایت جریان تلخ زندگی غیرمتعارف یک انسان بدرد آمده، هستی اجتماعی سورنا را بچالش می کشند. سورنا در این آلبوم زندگی خود را در تاریکی مطلق بیان می کند و عاصی وار و دریده به زمانۀ خود می شورد. رپآهنگ "هفت خط" یکی ازنمونه های درخشان این آلبوم می باشد که باردار چنین رویکردیست.

قطعات این آلبوم که عمدتاً ساخته و تنظیم سورنا و شهاب عسگری هستند ساختاری ساده و در مجموع پاپ دارند و فضائی تاریک و غمگنانه ای را تداعی می کنند. قطعات این مجموعه بیشتر –آهنگسازی- شده اند و کمتر در شکل ضربآهنگ های چرخشی و چیدمانی (سمپلینگ) در سبک هیپ هاپ طراحی و تهیه شده اند. این رویکرد لزوماً باعث ضعف آثار نشده اما با اینکه آهنگ ها زیبا و همآهنگ با رپ نوشته ها ساخته شده اند اما در کمال زیبائی از مفهوم کلی فرهنگ موسیقائی هیپ هاپ دور شده و شکلی ساده و مردم پسند دارند.

با این حال در رپآهنگ "تقصیر" شاهد حرکت آوائی متفاوت تری هستیم. در این قطعه ساختار آهنگ در شکل ضربآهنگی چرخشی که بنظر می آید چیدمانی از تکه های پیش ساختۀ آهنگی خاص باشد تهیه شده است. در آهنگ های "مستی" و "خاک سرخ" موسیقی ساختار ملودیک و ریتمیکی ندارد و تنها سازندۀ فضائی ابهام آمیز است که زمینه ساز حس اضطراب و غم پریشی در فلو و محتوای رپآهنگ های سورنا می باشد.

درواقع این مجموعه را می توان کلام محور دانست چرا که در ساختار آهنگ ها حرکت خلاقانۀ موسیقائی که نقش و هویت خاصی به آهنگ ها بدهد انجام نشده و آهنگ ها فقط محیطی گوشنواز و جلوه ساز محتوا و حرکت فلوی رپ خوانی های سورنا هستند.آلبوم "مرد تنها" مجموعه ای ست که به زیبائی تنهائی یک مرد را در خویش بی پایانش، در تاریکی نامحدودِ بودنش روایت می کند. روایت زندگی که در جامعه جوان و قشر دگرخواه ایرانی دردی مشترک است.

امیدوارم این بررسی مختصر باعث جلب توجه بیشتر مخاطبان و رسانه ها به آلبوم "مرد تنها" از علی سورنا بشود.

صفحه رسمی سایت بشکن در فیس بووک

صفحه رسمی نصیر مشکوری در فیس بووک

صفحه رسمی سورنا در فیس بووک

توهم های ما، برآمده از ناآگاهی ها و تناقضات فرهنگی ماست


این نوشته کوتاه رو من در ادامه و در تکمیل نوشتاری نوشتم که فکر کنم پائیز سال گذشته از احسان قره ضیاالدینی (تهیه کننده موسیقی هیپ هاپ ایران) تحت عنوان "شاهین نجفی ساسی مانکن است" در وب سایت "خورشید رپ" درج شده بود و همچنین نوشتاری که چند ماه پیش از شهریار کبیری (فیلمساز و گارگردان غیروابستۀ) تحت عنوان "بدون عنوان" در ماهنامه "پالاپال" شماره هفت منتشر کرده اند. شاید در سرآغاز بهار سال 1391 با ادامه اینگونه مباحث فرهنگی، پیشگامی باشیم برای ادامۀ تبادل نظر و در پیوست فرهنگسازی در جهت درک بهتر فرهنگ موسیقی نوین ایران.

سرزمین سوخته، رپ کُردی در جنبش هیپ هاپ ایران؛ گفتگوئی با رپ خوان کُرد ایران، فردین.


ایران؛ جغرافیائی رنگین کمانی از فرهنگ ها و اقوام گوناگون و جنبش هیپ هاپ ایران منعکس کنندۀ این تنوع های زبانی و فرهنگی است.

برخلاف تصور عموم بویژه طرفداران و دست اندرکاران هیپ هاپ ایران، جنبش هیپ هاپ ایران تنها برپایه های رپ فارسی ساخته نشده است بلکه همان گوناگونی فرهنگی و قومی که ویژگی کشور ایران است را در خود تصویر می کند.

به همین خاطر تصمیم گرفتم با فردین یکی از رپ خوانان کُرد ایرانی که اخیراً هم آلبومی تحت عنوان "سرزمین سوخته" منتشر کرده در مورد آلبومش، رپ کُردی و مشکلاتی که این عزیزان با آن دست بگریبانند گفت و گو داشته باشم.

نصیر مشکوری: فردین عزیز، قبل از هر چیز ممنون از اینکه دعوت من رو برای یک گفتگو پیرامون موسیقیت و دیدگاه هات و همچنین مقداری هم در مورد رپ کُردی ایران و جایگاهش در جنبش هیپ هاپ ایران پذیرفتی. اخیراً هم آلبومی ارائه دادی که رپ کُردی هست و Dr K.O.K در این آلبوم باهات همکاری داشته. شاید این سوال خیلی کلیشه ای بیاد اما چاره ای ندارم، قبل از اینکه به آلبوم بپردازیم خیلی کوتاه از تاریخچه فعالیت های هنریت در عرصۀ موسیقی هیپ هاپ بگو.

فردین: سلام من هم از شما ممنونم به خاطر مصاحبه تون که باعث میشه بشتر رپ کُردی به مردم دنیا مخصوصاً به مردم ایران شناسونده شه، مخصوصاً در جایی که ما هستیم (ایران) چون محدودیت بیش از حد وجود داره و ما کاملاً زیرزمینی کار میکنیم بعضیا نمیدونن که رپ کُردی حتی وجودداره. من خیلی وقته واقعاً به رپ علاقه دارم... جوری که الان تمومه زندگیمه... اما به طور حرفه ای از اواخر سال 1386 شروع کردم به رپ کردن. اوایل تنها کار میکردم... اونم تو خونه چون کسی نبود تو شهرمون که کار رپ بکنه. بعد با چند تا از بچه ها که علاقه مند بودن شروع کردیم به کار و یه استودیو خونگی راه انداختیم، با خرج خودمون و اولین آلبوم مون رو درست کردیم که اونوقتها بد نبود... که کلاً یه آلبوم فارسی بود و بعد از یه مدت کار کردن با این شرایط سخت، ما در یکی از کانال های ماهواره ئی تو اَربیل عراق، کانال 4 اجرا داشتیم... اما بعد از یه مدت کلاً به خاطر یه سری مشکلات من خودم خواستم تنهایی کار کنم که انوقت بود با dr.k.ok آشنا شدم که یک کار به 3 زبان ترکی، کردی و فارسی دادیم... که اونم خیلی منو کمک کرد. جا داره از dr.k.ok تشکر کنم. بعد از این کار من وارد گروهdr.k.ok به اسم "دایره تو پر" شدم و تا این لحظه دارم کار میکنم... سعی خودمو میکنم با اکثر خواننده های رپ در کشورهای دیگه همکاری کنم تا مردم بیشتر با رپ کردی اشنا شن.

نصیر مشکوری: بسیار کار خوبی می کنی. تهیه آلبوم "سرزمین سوخته" چه مدت طول کشید و آهنگسازیش رو کی انجام داده؟

فردین: این آلبوم رو با فرهاد درست کردیم... که کل کاراش با خودمون بود. این آلبوم خیلی سریع جمع شد. حدود 2 ماه طول کشید که اولین آلبوم ارجینال رپ کردی هستش که با خواننده های خارجی از سوئد k.j وخوانندۀ متال فنلاندیjay ray همکاری داشتم... البته با کانال vintv قرارداد فروش آلبومو داریم که تو عراق و ترکیه داره به صورت اورجینال پخش میشه... اما متاسفانه بنا به دلایلی نتونستییم آلبوم رو بیاریم داخل ایران... که ترجیح میدم اینجا راجبش چیزی نگم. فقط پخش اینترنتی اونو چون آلبوم کردی بود اصلاً سایت های موزیک رپ حمایت نمیکردن!

نصیر مشکوری: متاسفم از این بی توجهی سایت ها. خُب، منظور از عنوان "سرزمین سوخته" کردستان هست؟ یا چیزه دیگه ای در نظر داشتی؟

فردین: بیشتر کردستان... مخصوصاً کردستان عراق و ایران... کلاً وضعیت4 تکۀ کردستان اصلاً خوب نیست و از نظر من "سرزمین سوخته" محسوب میشه که یکی از ترک های آلبوم هم به همیت اسم هستش.

نصیر مشکوری: از کدام سایت ها می شه تهیه اش کرد؟

فردین: از سایت farsihiphop و rapcity و... واسه خرید آلبوم هم میتونن به سایت http://www.vintvarabia.com/C1/store.php مراجعه کنند

نصیر مشکوری: از اونجا که کُردی نمی فهمم مجبورم ازت این سوال رو بکنم؛ موضوعات و محتوای رپآهنگ های آلبوم در مورد چه چیزهائی هستند؟

فردین: بیشتر در مورد مشکلات اجتماع هستن. چیزایی که خودم می بینم و و آزارم میده... اینجا خیلی چیزها جرمه... حتی کُرد بودنت... و خیلی جیزای دیگه...


نصیر مشکوری: چرا زبان کردی رو بجای فارسی انتخاب کردی؟

فردین: چون اولاً من کرد هستم، زبون مادریم کردی هستش... هر قومیتی به نظرم مشکلات رو به زبون خودیش بگه بهتره به گوش هم زبوناش می رسه... علاوه بر این، به کردها هم واقعاً ظلم می یشه... می خوام همه کردها بدونن که یکی هست درون خودشون که کُرد ایران و درد مردم کُرد رو بیان می کنه. همچنین از این طریق می خوام رپ کُردی رو به مردم ایران معرفی کنم.  یک دلیل دیگه هم اینه که تسلطم بر زبا ن کُردی بیشتر ه و راحتر میتونم حرفای دلمو به گوش مردم برسونم


نصیر مشکوری: رپ کردی امروز تا چه حد رشد کرده و تا چه اندازه در جامعه جوانان کُرد ایران ریشه دونده؟

فردین: در ایران واقعاً رشد کمی داشته... همچنین پائین بودن سطح فرهنگ و سنتی بودن مردم اینکارو سخت کرده و مشکلات زیادی رو واسم به وجود آورده... اما اخیراً بین قشر جوون کم کم داره جا می اُفته... ولی من سعی خودمو میکنم که از همه قشری این سبک رو بیشتر بشناسند.


نصیر مشکوری: فردین عزیز، ما ایرانی ها گاهی فراموش می کنیم که در جغرافیای ایران مردم همه فارس زبان نیستند. کرد زبان، آذری زبان، عرب زبان و بلوچ زبان هم وجود دارند و هموطنان ما هستند. این یکی از بدبختی ها و ضعف های فرهنگ اجتماعی ما ایرانی هاست. ایرانی بودن مساوی با فارس زبان بودن نیست. به همین خاطر اطلاعات زیادی هم از بخشی از هیپ هاپ ایران که اقوام دیگر ایرانی مثل کردها درش نقش دارند، نداریم. این بهترین فرصته که تو برامون کمی در مورد رپ کُردی در ایران بگی.

فردین: در کل3-4 سالی میشه رپ کُردی تو ایران شروع شده. من و چندتا از کسایی که یه مدت با هم کار میکردیم رپ کردی رو تو ایران شروع کردیم... که البته الان خبری ندارم ازشون. شهر ما یعنی مهاباد اولین شهری بود که بین شهرهای کُردنشین رپ کُردی رو شروع کرد... و در حال حاضر من و دوست عزیزم فرهاد رپ کُردی میخونیم که من سعی میکنم با رپرهای بزرگ دیگر بیشتر همکاری داشته باشم تا مردم ایران بیشتر با رپ کُردی آشنا شن. اینجا شرایط کار کردن برای یه کُرد خیلی سخته که بتونه مثل بقیه کار کنه... ولی من سعی خودمو میکنم که با این شرایط که برای ما از بقیه رپرهای ایرن سختره... کارهام رو انجام بدم.

نصیر مشکوری: یعنی به غیر از تو و فرهاد و اون چند نفر از دوستانت، دیگه کس دیگه ای نیست که رپ کُردی در ایران بخونه؟!چون من حداقل یک نفر رو می شناسم که رپ کردی می خونه. اسمش هم "نوید زردی" هست.

فردین: این نوید که همشهری ما هستیش... که الآنشم ایران نیست... با وجود این در کل ما جزو اولین نفرها بودیم که رپ کردی رو شروع کردیم . یعنی بنیان گذار ر پ کُردی هستیم.


نصیر مشکوری: من اطلاعات خیلی محدودی از هیپ هاپ کردی در ترکیه و کردستان عراق دارم. تا اونجا که می دونم هیپ هاپ کردی در ترکیه خیلی بزرگه. آیا تو آشنائی داری با هیپ هاپ کردی ترکیه و عراق؟

فردین: هیپ هاپ کُردی در کُردستان عراق واقعاً ضعیفه... اونجا الان شرایطی شبیه اوایل رپ فارسی تو ایران داره. اما بازم بهتره... چون اگه کارت خوب باشه حمایتت میکنن و مجبور نیستی زیرزمینی کار کنی که این باعث میشه سریعتر پیشرفت کنن. ولی در حال حاضر رپ تو ایران خیلی قویتره. تو ترکیه هم هیپ هاپ کُردی کاملاً اعتراضی هستش. اعتراض به کشتار کُردها... کردهائی که تا چند سال پیش حق نداشتن کردی صحبت کنن و اکثرشونم الان کُردی بلد نیستن. اونا خواهان آزادی هستن و کارای خاص خودشون رو دارن. از رپرهای معروف ترکیه میتونم به serhado وگروه Tollhildan اشاره کنم که خودم شخصاً کاراشون رو دوست دارم. البته الان ساکن ترکیه نیستن. اونا کُرد Kermanci محسوب میشن که لهجشون با کُرد ایران فرق داره. یکی از معروفترین رپرهای کُرد هم که جهانی کار میکنه AZAD هستش که کُرد ایرانه که با کسایی همچون AKON کار کرده و بیشتر به زبان آلمانی کار میکنه و پدر رپ آلمان محسوب میشه.

نصیر مشکوری: آیا موسیقی تو تاثیر گرفته از رپ کُردی ترکیه یا عراق هست؟

فردین: نه. سبک من کاملاً فرق داره... من سبک خاص خودمو دارم و تو کل کُردستان ایران و عراق و ترکیه کارهای منو میشناسند و من با اکثر این بزرگان رپ کُردی هم همکاری داشتم. تو لهجۀ سورانی (یکی از لهجه های زبان کُردی)، ما اولین محسوب میشیم. یه جورایی پیش کسوت رپ کُردی سورانی هستیم.

نصیر مشکوری: راستی، یکی از رپآهنگ های آلبوم که ضربآهنگ اون هارد- راک داره و یک خوانندۀ فنلاندی به زبان انگلیسی روش می خونه و یک آهنگ دیگه هم هست که یک رپ خون به زبان سوئدی رپ می خونه و تو هم روش رپ کردی می خونی. جریان چیه؟ اینها کی هستند و اصلاً چطور شد که کارت به فنلاند و سوئد کشیده شد؟

فردین: اولی jay ray یکی از بهترین خواننده های متال تو فنلاند هست و k.j رپر سوئدی بود که من همونطور که قبلاً گفتم مردم خیلی کم از رپ کُردی اطلاع دارن. حالا اینکار باعث میشه که مردم جهان بیشتر این سبک رو بشناسند. در ضمن داداش گلم سهند کوآزی هم خیلی تو آلبوم کمکم کرده...

نصیر مشکوری: حالا که آلبوم سرزمین سوخته منتشر شده، برنامه آینده ات چیه؟

فردین: راستیتش یه سری کار هست که در حال حاضر مشغول اونا هستم... که یکی از اون کارها همکاری با سالومه هست و یه موزیک ویدیو و یه آهنگ که تو اون کار اکثر رپرهای معروف کُرد دنیا با من همکاری کردن.

نصیر مشکوری: راستی تشکل "دایرۀ توو پُر" چطور پیش می ره و چه برنامه هائی دارین؟

فردین: مهمترین کارمون یه موزیک ویدیو هست که 8 نفر از اعضا توی اون کار حضور دارن... که به زودی پخش میشه و بچه ها هم هرکدوم دارن کاراشونو به بهترین نحو انجام میدن.

نصیر مشکوری: فردین عزیز، برات آرزوی موفقیت دارم. امیدوارم که رپ کُردی هر روز از روز دیگر موفقتر و پُربار تر رشد کنه و همزمان در آینده ای نزدیک یکی از پایه های مهم و محکم جنبش هیپ هاپ ایران و مهمتر از همه جنبش هیپ هاپ جهانی بشه. مطمئنم با کوشش و پشت کار تو و امسال تو به هدفش خواهد رسید.

فردین: ممنونم از شما. منم امیدوارم... البته با وضعیت موجود که کسی از ما حمایت نمیکنه سخته... با این وجود من هم تمام تلاش خودم رو برای جهانی شدن رپ کُردی انجام میدم.

صفحه رسمی فردین در فیس بووک

صفحه رسمی نصیر مشکوری در فیس بووک

صفحه رسمی سایت بشکن در فیس بووکگفتگوئی با "مضراب"، زندگی هنریش، دیدگاهایش و انتقاد او بر انتقاد از آلبوم "خشت"

گفتگوئی دیگر با هنرمندی دیگر. هنرمندی جوان و بااستعداد. او را با نام هنری "مضراب" می شناسیم. او یکی از تهیه کنندگان و ضربآهنگ سازان هیپ هاپ ایران است. مضراب را می توان از تهیه کنندگان نسل دوم هیپ هاپ ایران دانست که در آلبوم سکوت بهرام و اخیراً نیز در آلبوم جنجالی "خشت" نوید آواسازی کرده است.

از آنجائی که موسیقی بدون سازندگانش معنی ندارد و متاسفانه عموم مردم موسیقی را اول با خوانندگانش (در اینجا رپ خوان ها) و ترانه هایش (در اینجا رپ نوشته) می شناسند، شاید بهتر باشد که در معرفی موسیقی هیپ هاپ ایران این سنت را بشکنیم و به تهیه کنندگان و ضربآهنگ سازان این جنبش فرهنگی-موسیقائی همان اندازه بها دهیم که به رپ خوانانمان بها می دهیم.

به همین خاطر با توجه به آثار خلاق و نوپردازی که مضراب در چند مجموعه ای که از طرف تشکل "دیوار" منتشر شده تهیه کنندگی کرده است، بجا دیدم که با او کمی از تاریخچۀ هنریش گفتگو کنم و همزمان به موضوعات جانبی و آموزندۀ دیگری مانند انتقاداتی که به آلبوم "خشت" شده بود بپردازم و نظر خود او را نیز در این باره بپرسم.

نصیر مشکوری: سلام مضراب عزیز. لطف کردی دعوت من رو برای یک گفتگو پیرامون زندگی هنریت، دیدگاهت در مورد جنبش هیپ هاپ ایران و آلبوم نوید بنام خشت پذیرفتی.

مضراب: سلام. خوشحالم که چنین فرصتی پیش اومد و امید وارم که بتونیم گفتگوی خوبی رو رقم بزنیم .

نصیر مشکوری: اولین سوالم رو می خوام اینجوری شروع کنم که؛ من و خیلی های دیگه تو رو به عنوان یک تهیه کننده و ضربآهنگساز می شناسیم که در آلبوم "سکوت" بهرام و در این آلبوم نوید بنام "خشت" نقش داشتی. اما مطمئناً فعالیتت بر می گرده به قبل از اینها. درسته؟

Mezrab - Divar Record
مضراب: بلی! مضراب رو همه با همین دو کاری که شما گفتید میشناسند ولی آشنایی من با هیپ هاپ بر میگرده به سن هشت یا نه سالگی من که برای اولین بار صدای The Notorious B.I.G. رو در آهنگ This Time Around از مایکل جکسون شنیدم. با اینکه نمی فهمیدم که تو این آهنگ راجع به چی صحبت می کنن و بدون اینکه حتی بدونم اسم اینطور خوندن رپه خیلی ناخوداگاه شیفته این آهنگ شدم. چند سال بعد تر از طریق یکی از بستگان نوار کاست اورجینال آلبوم Illmatic از Nas به دستم رسید و این اولین آشنایی رسمی من با هیپ هاپ بود. بدلیل محل زندگی و شرایط خانوادگی نه به اینترنت دسترسی داشتم و نه کسی که چیزی راجع به هیپ هاپ چیزی بدونه در اطراف من بود... تا اینکه وقتی 13 یا شایدم 14 سالم شد وارد دنیای اینترنت شدم و یکی از اولین کارهایی که کردم این بود که اسم The Notorious B.I.G رو در گوگل جستجو کردم. با اونکه زیاد زبان انگلیسی خوبی در اون زمان ندااشتم ولی این خودش باعث شد که کم کم با هیپ هاپ آشنا بشم و طبیعتا با آهنگ ها و خواننده های بیشتر و مقاله های بیشتر راجع به فرهنگ هیپ هاپ. خیلی اتفاقی به نرم افزاری به نام Mixvibes برخوردم که یک نرم افزار خیلی ساده واسه میکس دو آهنگ روی هم بود... یادمه که ورژن کامل هم نبود و نمیتونستم کار نهایی رو توش ذخیره کنم... ولی از طریق همون کم کم با اصطلاحات موسیقی الکترونیکی و نرم افزار های دیگری آشنا شدم و به طور خیلی آماتور شروع کردم به بیت ساختن و درست کردن ریمیکس از آهنگ های خوانندگان دیگه.

این داستان همینطور ادامه داشت تا به سایت "دیوار" برخوردم و کمی در فرومش فعالیت کردم و ازاونجا با "مهدی پورداد" آشنا شدم که از مدیران سایت و کمپانی دیوار بود... و از طریق اون با "احسان آتور" مدیر و تهیه کننده دیوار آشنا شدم و نمونه کارهام رو براش فرستادم و در شهریور سال هشتاد و هفت رسما عضو تشکل دیوار شدم.

نصیر مشکوری: ... بعدشم که در آلبوم سکوت بهرام یک یا دوتا از آهنگ ها رو تهیه کرده بودی.چیزی که جالبه و خیلی هم اشتباه هست، نادیده گرفتن تهیه کننده و یا ضربآهنگساز در موسیقی هیپ هاپ ایران هست. اون هم بخاطر ناآگاهی مخاطبین و دست اندکاران این موسیقی می تونه باشه. هیپ هاپ از اونجا که کلام درش نقش مهمی رو بازی می کنه متاسفانه تهیه کننده اکثراً زیر سایه رپ خوان نادیده گرفته می شن. در صورتی که هیپ هاپ اساساً برپایه بیت ها یا ضرب ها ساخته می شه و کلام روش قرار می گیره. اون فضاسازی و آواپردازی عنصر مهمی در موسیقی هیپ هاپه.حالا از این بگذریم؛ سوال من این هست که بنظر تو چه تفاوتی میون یک آهنگ و یک ضربآهنگ وجود داره؟
اصلاً جایگاه ضربآهنگ در هیپ هاپ کجاست؟

مضراب: به نظر من برای بررسی جایگاه بیت یا به قول شما ضربآهنگ بهترین کار اینه که برگردیم به تعریف فرهنگ هیپ هاپ. فرهنگ هیپ هاپ دارای چهار المان اصلی است که دو تا از اون ها یعنی "دی جی اینگ" و "ام سی اینگ" مشخصا موسیقی هیپ هاپ رو تشکیل میدن. اگر کمی تاریخ شکل گیری هیپ هاپ و موسیقی هیپ هاپ رو بررسی کنیم می بینیم که پیشگامان اصلی هیپ هاپ کسانی نبودند جز دی جی ها که اگه قرار باشه نام هم ببریم میتونیم از DJ kool Herc و Afrika Bambaata یاد کنیم. همین قضیه نشون دهنده اهمیت دی جی اینگ در هیپ هاپ است. یعنی نباید بین سهم دی جی اینگ و ام سی اینگ در فرهنگ هیپ هاپ و موسیقی هیپ هاپ فرقی قایل شد. دی جی اینگ اونقدر مهم بوده که حتی روی عنصر برک دنس نیز تاثیر داشته تا جایی که برک دنس رو نمیتونیم بدون موسیقی تصور کنیم.

پس وقتی در هیپ هاپ فارسی می شنویم که "هیپ هاپ کلام محور است" ،نباید زیاد خرده بگیریم چون این جمله فقط میتونه ناشی از نا آگاهی گوینده از فرهنگ هیپ هاپ باشه.
شاید دسته بندی بیت (ضربآهنگ) و آهنگ معمولی زیاد درست نباشه ولی معمولا بیت رو تهیه کننده تهیه میکنه و آهنگ رو "آهنگساز"... دانش موسیقی و خلاقیت در هر دو دخیل هستند ولی خلاقیت در تهیه یک ضربآهنگ هیپ هاپ شاید نقش اول رو بازی کنه. به کار گیری خلاقیت میتونه در مراحل مختلف ساخت یک بیت مطرح بشه ولی شاید نمونه بارز این خلاقیت رو بشه در سمپلینگ نشون داد. تفاوت اصلی که بیت هیپ هاپ با بقیه آهنگ ها وجود داره سادگی و تکرار است.

نصیر مشکوری: از خلاقیت گفتی و تفاوت بین بیت سازی یا ضربآهنگسازی با آهنگسازی که بنظر من دو دنیای متفاوت و دور از هم هستند. از لحاظ ارزشی از هم کم نیستند اما اهداف با نتیجه های متفاوتی رو بدست می دند. همونطور که ترانه سرائی با رپ نویسی، و خوانندگی با رپ خوانی تفاوت داره، ضربآهنگ هم با آهنگ تفاوت و رویکرد موسیقائی متفاوتی داره که نباید فراموش کرد.اما از این بحث بگذریم، می خوام بدونم این مرحلۀ بیت سازی از اون اول که ایده ای به ذهنت می رسه تا زمانی که به نتیجه مورد نظرت می رسه چطور پیش می ره؟
آیا اول کلام حاضر می شه و بعد بیت نسبت به مفهوم رپ ساخته و پرداخته می شه یا برعکس؟ اصلاً این خلاقیت کجا و در چه شکلی خودنمائی می کنه؟

مضراب: خب از اونجایی که خلاقیت نقش مهمی در ساختن یک بیت ایفا میکنه، ساختن یک بیت شاید همیشه یک روند ثابت رو طی نکنه ولی کلا یک بیت از دو قسمت اصلی "درام" که هسته اصلی بیت است و "سمپلینگ" تشکیل میشه. البته میتونه در مراحل بعدی چیز های دیگه از جمله سازهای زنده و یا صدای های تولید شده توسط سینتی سایزر ها هم بهش اضافه بشه. خلاقیت میتونه خودش رو هم در "درام" و هم در نوع استفاده از تکنیک "سمپلینگ" نشون بده. پس اون ایده اولیه و خلاقانه ممکنه که از ساخت یک "درام" و یا سمپل کردن یک قطعه شروع بشه و کم کم با اضافه شدن چیز های دیگه و گسترش بیشتر به نتیجه نهایی تبدیل بشه.

شعر و بیت هر دو حاصل حس درونی شاعر و تهیه کننده هستند و اینکه کدوم زودتر آماده میشه هم روال مخصوص و ثابتی نداره. خیلی وقت ها تهیه کننده بیت رو با توجه به شعر شاعر درست می کنه و خیلی وقت ها هم شاعر با توجه به بیت ساخته شده شعر میگه اما در هر صورت حس مشترک تهیه کننده و شاعر باعث میشه که یک کار قوی و فاخر تولید بشه.

البته باید گفت که وظیفه تهیه کننده فقط ساختن بیت نیست بلکه تهیه کننده در تمام مراحل شکل گیری یک اثر از ساختن بیت و شعر، ضبط کار و حتی نتیجه نهایی حاصل از میکس و مستر نیز دخالت داره.

مشکوری: توضیح جامع و خوبی دادی، ممنونم. همین توضیحت باعث می شه برم سر آلبوم "خشت" نوید که خودت و آِحسان آتور و همچنین خود نوید با هم تهیه و تنظیم کردین. آلبوم بسیار جذابی هست. یعنی رنگارنگی خاصی داره که با مفاهیم و موضوعات خاص هم پُر شده و واقعاً شنیدنی ست. جای این رو داره که خسته نباشید بگم.

قبل از اینکه وارد بحث پیرامون آلبوم خشت بشیم لطف کن برامون توضیح بده که چه شد شما سه نفر تصمیم به تهیه این آلبوم گرفتین و چه مدت تهیه اش طول کشید؟

مضراب: پاییز سال هشتاد و نه بود که نوید تهیه آلبوم دوم خودش رو به صورت انفرادی شروع کرد و یک سری از کارهاش رو برای "دیوار"فرستاد و درخواست همکاری کرد... طی گذشت زمان و با دیدن استعداد های نوید ، سرانجام "دیوار" در نوروز سال نود تصمیم بر حمایت و همکاری با نوید و تهیه آلبوم" خشت" گرفت. در این مدت نزدیک به 15 آهنگ تولید شد که با توجه گذشت زمان و فضای کلی آلبوم 9 آهنگ برای آلبوم انتخاب شد.

نصیر مشکوری: البته انتقادی کلی هم در نقدی که در موردش نوشتم به این مجموعه داشتم که شباهت صدا و کمی تکنیک رپ خوانی نوید به بهرام بود که بنظر من ضعف کوچکی نیست. با در نظر گرفتن صدای نوید که ظاهراً ذاتاً شبیه به بهرام هست، استفاده از تکنیک رپ خوانی بهرام باعث شده که سوء تفاهم ها و توهم هائی هم بوجود بیاد.

از اونجا که تو یکی از پایه های اصلی این آلبوم بودی و تعدادی از ضربآهنگ ها رو خودت ساختی تصمیم دارم در مورد این آلبوم در همین جا نظرت رو بپرسم تا نقد من جنبۀ یکجانبه نگیره و با دیدگاه های تو بتونیم جوانب دیگر رو هم در نظر بگیریم و سازنده باشیم.
نظرت رو لطف کن در مورد این انتقاد برای ما بگو.

مضراب: مقاله ای که شما نوشتید رو من خوندم... در کل مقاله خوبی بود ولی خب من دوست دارم که مقاله های انتقادی به صورت جزئی و فنی و تکنیکی به نقد و بررسی بپردازه نه به طور کلی و فقط بازی با کلمات. نقد فنی و تکنیکی است که باعث میشه ما اشکلاتمون رو درک کنیم و در آینده برطرف کنیم. برای همین دوست دارم به صورت جزیی تر ولی خب مختصر راجع کل آلبوم و آهنگ ها و خود نوید کمی توضیح بدم.

به نظر من نوید علاوه بر صدای گرم و تاثیر گذارش ، دارای دو ویژگی اصلی و عمده است : یک بیان مستقیم و صریح منظور بدون پیچیدگی و دومی که خیلی ممهمتر هم هست فلوی خاص خودش که جدید هم هست وکسی تا به حال در هیپ هاپ فارسی نداشته یا اگر هم داشته من نشنیده ام!

اینکه بگیم بهرام و نوید خیلی شبیه هم هستند واقعا نگاهی سطحی است. ما بازخورد های مختلفی بعد از پخش این آلبوم دریافت کردیم که شاید عمده ترینش"

Mezrab - Divar Records
شباهت نوید به بهرام" بود و ما این رو از قبل پیش بینی میکردیم... چون از توانایی گوش اکثر مخاطبین آگاه بودیم! مخاطبی که هنوز دنبال کلیشه های ده سال پیش میگرده. مخاطبی که فقط دوست داره عادت کنه... مخاطبی که فقط برای خودش بت میسازه و خودش رو درگیر اسم ها می کنه. مخاطبی که همیشه در مقابله کارهای نو و خلاق جبهه میگیره. البته خیلی ها با بی انصافی شباهت رو هم با کلمه تقلید بیان کردند. شاید خیلی درست نباشه که مثال بزنم ولی وقتی هنرمندی به نام Drake وارد صحنه هیپ هاپ شد همه اون رو به تقلید از lil wayne متهم کردند ولی امروز با گذشت دو سه سال همه به تفاوت های اساسی این دو پی بردند... شاید بهرام و نوید از لحاظ تونالیته صدا شبیه هم باشند (که به نظر من زیاد هم اینطور نیست) ولی در بیان کلمات و لهجه ادای جملات و حتی گفتن حروف خاص با هم تفاوت های عمده ای دارند. جدا از این، فلوی متفاوتی هم دارند. با کمی دقت به راحتی میشه فهمید. جدای از این مسایل در مفهوم و حرفایی که نوید در آلبوم میزد تفاوت هایی با بهرام داشت! فلوهائی که نوید در سه آهنگ "بازیمو بلدم" ؛ "خرابم" و " منتظر نباش" به کار برده از خلاق ترین فلوهای هیپ هاپ فارسی است به نظر من و نمونه اش رو هم تا به حال نداشتیم! البته باید گفت که هنرمندان میتونن روی هم تاثیر بزارند واین اصلا چیز بدی نیست و خیلی هم رایجه. باید این رو هم در نظر گرفت که نوید یا اون که چند سالی است در هیپ هاپ فارسی فعاله ولی این آلبوم حرکت اول اون به سمت هیپ هاپ سطح اول ایران است و با استعدادی که ما ازش دیدیم مطمئنا جایگاه خیلی خوبی رو میتونه در هیپ هاپ فارسی کسب کنه.

این آلبوم دارای ویژگی هایی بود که زیاد مورد توجه قرار نگرفت. این آلبوم اولین آلبوم حرفه ای رپ فارسی است که در اون سه تهیه کننده به طور مشترک با هم همکاری کرده اند. پردازش صدا، تکنیک های شعر نویسی و رپ خوانی و جزییات به کار رفته در سمپلینگ از نکات و ویژگی های این آلبوم بود. خوشبختانه ما از کسانی که گوشِ موسیقیایی خوبی داشتند و کار رو با دقت دنبال کردند بازخورد های خیلی خوب و امیدوار کننده و البته سازنده دریافت کردیم.

در اینکه آلبوم دارای اشکالاتی است شکی نیست ولی ما دوست داریم نقد ها منصفانه و با دلیل و مدرک باشه تا ما بتونیم نقاط ضعف کار خودمون رو بفهمیم و در صورت ممکن برطرف هم بکنیم. حالا باز هم اگه به صورت جزئی و موردی سوالی یا نقدی دارید بپرسید که اگه تونستم پاسخگو باشم!

نصیر مشکوری: ممنون مضراب عزیز، این گفتگو فقط برای آشنائی بیشتر با تو و موسیقی تو بود و گفتیم حالا که بحثی در مورد آلبوم "خشت" بوده نظر تو رو هم داشته باشیم. خوشحالم که حداقل موقعیتی پیش آمد که تو هم تونستی برخلاف اونچه من و شاید دیگران هم نسبت به این آلبوم نظر داشتند به بحث بشینی و نظری تکنیکی خودت رو بدی. بنظر من باید بگذاریم مخاطبین خودشون برداشت خودشون رو از نقد من و نظر شما داشته باشند و بقیه اش رو هم زمان مشخص می کنه.

امیدوارم اینجا انصافی که تو در نظر داشتی رعایت شده باشه. اگر توضیح دیگه نداری من برم سر سوال بعدی و به آینده بپردازیم.
خُب، آلبوم "خشت" منتشر شد و مطمئناً همه منتظرند ببینند مشغول چکاری هستی. برنامه آینده ات چیه؟

مضراب: دیوار بیشتر تمرکزش روُ روی پروژه "خشتی دیگر بر دیوار" خواهد گذاشت که آلبوم "خشت " از نوید هم از همین مجموعه بود. جزئیات کامل "خشتی دیگر بر دیوار" رو به زودی رسما اعلام خواهیم کرد .

نصیر مشکوری: برای سوال آخر؛ شرایط و موقعیت هیپ هاپ زیرزمینی ایران رو چگونه ارزیابی می کنی؟

مضراب: من آدم واقع بینی هستم بعد از ده سال هنوز هیپ هاپ ایران نتونسته جایگاهی که مد نظر خیلی از ماهاست رو بدست بیاره ولی با کار هایی که در سال نود انجام شد و قراره بشه و معرفی استعدادهای جدید در کنار ستاره های قدیمی داره مسیر نسبتا خوبی رو طی می کنه و اگر اتفاق و مشکل خاصی پیش نیاد آینده امیدوار کننده ای در انتظار هیپ هاپ فارسی است.

امیدوارم کسانی که در هیپ هاپ فارسی دستی در کار دارند در کنار آماده کردن آهنگ های فاخر و درخور، اقداماتی نیز برای شکل گیری بهتر فرهنگ هیپ هاپ ایرانی انجام بدهند. به نظر من برگزار کردن مسابقات، تهیه رادیو و پادکست، نوشتن مقاله و ... خیلی بهتر، مهمتر و تاثیر گذار تر از ویدیو کلیپ های پرخرج و بی فایده باشه. در هر حال ما در تلاشیم که آینده خوبی رو با توجه به محدودیت های موجود رقم بزنیم.

نصیر مشکوری: خوشحالم از اینکه تونستیم با هم گپی بزنیم و هم با هنرت و هم باروحیاتت آشنا بشیم و همچنین از زاویه نگاه تو هم به آلبوم خشت بپردازیم. برات آرزوی موفقیت دارم.

مضراب: مرسی از شما که این فرصت رو فراهم کردید برای من تا با توجه به موضوع و حیطه بحث حرفایی رو که داشتم بزنم.صفحه رسمی بشکن

صفحه رسمی نصیر مشکوری

صفحۀ رسمی مضراب


جنبش هیپ هاپ ایران اتفاق نسل ماست؛ در گفتکوئی با بهرام!

سال نود خورشیدی سال پُر باری برای رپ فارس بود. چرا که هیپ هاپ زیرزمینی ایران فرم هدفمندتری را در موازات با جریانات مردم پسند بخود گرفت. این جریان پویای فرهنگی و موسیقائی را هنرمندان متعددی سال ها با تجربه اندوزی ها و نوپردازی های خود طراحی کرده اند. یکی از این هنرمندان بهرام است. او از پیشگامان هیپ هاپ آگاه، از فرهنگسازان و نظریه پرداز هیپ هاپ زیرزمینی ایران است.

موقعیتی استثنائی پیش آمد تا با او بعد از سال ها سکوت گفتگوئی برای سایت بشکن داشته باشم و از آنچه در ذهنیت یک هنرمند زیرزمینی می گذرد جویا شوم.

نصیر مشکوری: بهرام عزیز، سپاسگزارم از اینکه بعد از سال ها سکوت دعوت من و سایت بشکن رو برای یک گفتگوی اختصاصی پذیرفتی.حرف و سوال زیاده، سال ها در قلب تهران در مرکز جنبش هیپ هاپ ایران، اون هم هیپ هاپ آگاه و زیرزمینی ایران فعال و همیشه تاثیر گذار بودی. اخیراً هم از ایران خارج شدی و تن به مهاجرت سپردی.

سوال اولم رو اینطور شروع می کنم؛ یکی از جذابیت های آلبوم " سکوت " نامش بود! تو و آتور یک آلبومی رو منتشر کرده بودید که پُر از حرف و بقول خودت دلنوشته بود. اما اسمش سکوت بود. این تناقض یک خلائی رو ایجاد کرده بود که فکر برانگیز و توهم ساز هم بود. این سکوت می شد خیلی معنا ها بده که نمی خوام من واردش بشم. می خوام خودت ایده ای که پشت این عنوان خوابیده رو برای ما تشریح کنی.

بهرام: عنوان این مجموعه که توسط آتور به زیبایی انتخاب شده، در ابتدا شکافته می شه. وقتی که شما چند خطی از زنده یاد احمد شاملو رو می شنوین. در انتها هم ما دوباره از صدای ایشون استفاده کردیم و محتوای مجموعه اینجوری مشخص میشه که در این سکوت حقیقت ما نهفته ست.

ما در این مجموعه سعی کردیم که مخاطب، سکوت رو بشنوه! چون فکر می کنم درون سکوت، بیشتر از فریاد حرف هست و بیشتر می تونه مخاطب رو به فکر کردن وادار کنه و این چیزیه که همیشه برای ما اولویت داشته.

البته همونطور که شما هم گفتی خیلی معنا ها در این سکوت نهفته ست که من هم بیش از این واردش نمیشم و بهتره اجازه بدیم که همه برداشت خودشون رو داشته باشن.

نگاهی بر آلبوم "خشت" از نوید با صدای بهرام!

... اینجا جا واسه آدمای خلاق نیست/ اینجا جا واسه حرفای سر راست نیست/ اینجا نفس بکشی یه لگد زیره پاته می ری، درست یا غلط/ خدا همراته.../ با کلی دل دیگه/ با کلی حرفی که گله می گه/ یکی دل می ده یکی دل نمی ده/ این حرفای پشت این ایده/ که من و تو امتداد یه خطیم/ صدای خفه شدۀ یه نسلیم/ پارافین سوخته یه شمعیم/ که سرد می شیم و بازم می جنگیم/ زندگی رویا نیست/ این دنیا بدون خدا نیست/ ستاره ها رو فقط احلش می بینن/ آسمونیا سر بالا می گیرن دستا باز چشا بسته/ نفسا حبثه/ پرواز با ترسه/ بترس ولی بپر/ درد بکش ولی بخند/ خدا همراته...

Khest Album - Navid

پیوند دریافت آلبوم "خشت" بطور رایگان

 

خشت دیگری بر دیوار تشکل "دیوار" اضافه شد. این مجموعه جذاب اثر خلاقیت و هدفمندی سه آواپرداز در صحنۀ هیپ هاپ آگاه ایران است، یعنی آِحسان آتور، مضراب و نوید. "نوید" که تا مدتی پیش آنچنان شناخته شده نبود با انتشار این آلبوم به درون نقشه رسمی هیپ هاپ آگاه ایران پرتاب شد. اما این جهش پُرآوا و رنگارنگ بخاطر شباهت بیش از اندازه رپ خوانی نوید به بهرام ضعف بزرگی را در ساختار این مجموعه ایجاد کرده است.

شاید مقایسۀ نوید و بهرام با نگاهی انتقادی بنظر بی لطفی و نادیده گرفتن تمام کیفیت های عالی در این مجموعه بیاید. اما این شباهت های واضح در جریان ضربآگین خوانش (Flow)، حس و فضاسازی در رپ خوانی، تاکیدها و ایست های محکم و قاطع، جنس صدا و رپ خوانی برگرفته از شیوه ای که بهرام در آلبوم سکوت بویژه تکنیکی که در رپآهنگ "خورشید خانم" با آن بیان شاعرانه پیشگام شده بود، همه و همه متاسفانه تا حدود بسیار زیادی هویتی تقلیدی به کلیت رپ خوانی نوید در این مجموعه داده است که می توانست با کمی ابتکار و بیرون کشیدن اصالت و هویت شخصی وی براحتی شکلی تازه و متفاوت بخود گیرد و این مجموعه را که تمام پدیده های لازم را چه در محتوا و چه در ساختار ضربآهنگ ها برای یک آلبوم پیشگام و – بواقع - هیپ هاپ ایرانی دارد را منحصربفرد کند.

فراموش نکنیم که فرهنگ و موسیقی هیپ هاپ به عنوان یک پدیدۀ مدرن و درونشهری بطور بنیادینی ضد تکرار و شباهت سازی حرکت می کند. اگرچه دائماً با گذشته درگیر است و از نمونه ها و آواهای قدیمی در چیدمانی (Sampling) نوین استفاده می کند اما هیچگاه در قالبی تقلیدی و ساختاری اقتباسی تکرار نمی شود بلکه از همان قطعات موسیقی های آشنا در جهت ساختارشکنی در فرمی جدید نوپردازی می کند. دیدگاهی پست مدرنیستی که بی زمانه است و بی مرز. چنین موسیقی با فرهنگ مدرن شهری مانند هیپ هاپ برپایۀ اصالت و ابتکار ساخته می شود در غیر این صورت نمی تواند مدرن و پیشگام باشد و فقط تولیدی مردم پسند و ایستاست.


هیپ هاپ صدای فرد شهرنشین در امید ایجاد تغییر است؛ گفتگوئی خواندنی با سالومه!

تمام تلاش من این است که بنوعی گفتگوهای آموزشی و تحلیلی تهیه کنم تا نسل تازه وارد و کنجکاو موسیقی هیپ هاپ ایران و حتی بعضی از قدیمی ها هم با ریشه ها و عواملی که باعث خیزش این جنبش رنگارنگ در ایران شده آشنا شوند و راه خود را آگاهانه تر و هدفمندتر پیش بگیرند. از این رو در کنار معرفی هنرمندان جدید هیپ هاپ ایران سعی دارم تا آنجا که امکان دارد هر چندوقت یکبار با یکی از پیشگامان این جنبش در ایران گفتگو کنم تا با تاریخ و گذشته این موسیقی در ایران بیشتر آشنا شویم.اولین گفتگوی ما در همین راستا با "دیو" (متن گفتگو با دیو) بود که چند ماه پیش در سایت بشکن منتشر شد. اینبار از "سالومه" اولین و جدی ترین زن رپ خوان در هیپ هاپ خاص پسند ایران دعوت کردم که با روحیات، ذهنیت و موسیقی او بیشتر آشنا شویم. او که هم اکنون در یکی از دانشگاه های هنرهای تجسمی در ژاپن مشغول تحصیل است طبق خبری که از طرف خود او اخیراً منتشر شد در حال تهیه و تنظیم یک آلبوم کامل نیز هست که بزودی به بازار هیپ هاپ خاص پسند ایران ارائه خواهد شد.